Námět a inspirační zdroje
Námětem choreografie je zpracování sborové skladby Zdeňka Lukáše s názvem Tři dětské sbory. Skladbu tvoří tři písničky na texty Václava Fischera. Choreografie vyniká muzikálností kompozice i výjimečným tanečním vyjádřením dětí. Nápadem propojit starší a mladší skupiny vznikla početná a zároveň dostatečně kontrastní skupina pro vyjádření zvoleného tématu.
Scénická forma
Struktura choreografie respektuje formální i obsahovou strukturu hudební. Tři písně za doprovodu houslí mají rozdílné nálady. Vnější struktura taneční kompozice je tvořena tak, aby každá píseň byla tančena v jiné kombinaci skupiny. Vzniká tak dostatečně velký kontrast pro diváka a zároveň jasná vývojová linie taneční kompozice. Stejně jako vnější struktura reaguje na hudbu a respektuje ji, tak i vnitřní struktura taneční kompozice a její jednotlivé pohybové motivy vyjadřují nepopisně text a reagují na melodickou, rytmickou a dynamickou složku hudby.
Provedení
Pozoruhodné je propojení rozdílných věkových skupin dívek. Vzniká přirozený prostor pro vzájemné učení se (mladší od starších, ale i naopak). Starší i mladší skupina vyniká kultivovaností a napětím v těle, zvládnutím techniky celého těla. Pohybové motivy jsou sjednocené svým jasným významem. Ale přesto pedagožka podporuje individuální vyjádření dívek v rámci celé skupiny. Vhodně jsou zde vyváženy kontrast a jednota celkové kompozice.
Výtvarná stránka
Splývavé kostýmy – sukně pro starší skupinu dívek a tuniky a kalhoty pro mladší skupinu v jemných pastelových barvách – vhodně dokreslují atmosféru skladby.
Poznámka
Skladba vyniká jak vysokou uměleckou, tak pedagogickou hodnotou.